Forums
enarzh-CNfrdeiwhiitjakofaplptrusressvukvicy
Open Language Panel
Register

Re: Frivolous Questions

General Forum for Testers
dyadyadi

Post#26 » 08 Jan, 2019 11:37 am

Не совсем понятно где в игре большой и открытый мир? Открытый мир - куда за хотел туда по бежал, что захотел то и сделал в рамках игровых, тут же бегать приходиться по определённым линейкам, которые вроде бы не заметно, но это для игроков которые привыкли играть в линейные рпг для них тут да простор, но для игрока искушенного и опытного тут нет открытого мира. Еще раз повторюсь хотите сделать отличную игру хотябы для интереса гляньте на игру хевен энд хердч - от туда можно почерпнуть многое, ну и как довод просто в энтропию онлайн зайдите о посмотрите что такое открытый мир, туда бы ваши крафтерские приблуды и получилась бы бомба. Кстати энтропия бесплатна

TR-Volkoff

TR Staff

Post#27 » 08 Jan, 2019 2:39 pm

If you haven't figured it out yet, the only quest you need to complete to leave the noob zone is the one to deliver the vaccine to the different people. After that, you will be directed to talk to the Transportation guy.

dyadyadi

Post#28 » 08 Jan, 2019 3:42 pm

TR-Volkoff wrote:
08 Jan, 2019 2:39 pm
If you haven't figured it out yet, the only quest you need to complete to leave the noob zone is the one to deliver the vaccine to the different people. After that, you will be directed to talk to the Transportation guy.
Выполнил я уже все возможные квесты, вчера по лазил по миру, далеко не то что ожидал

TR-Snafu

TR GM

Post#29 » 08 Jan, 2019 4:18 pm

The mission you need to complete is called "a second assignment" according to your first screen shot you have not completed it yet. Once you finish that part there will be 3 deliveries and the last person you deliver to if you talk to them again they ask if you want to leave.

To complete the part you are on simply right click an ability like "leg shot" then drag that fitting to the space at the bottom of the ability.

https://gyazo.com/fd4a95a3922545bea1a77fe0e82c488d

Also right now the tutorial is an instanced area thats why its small and you can not travel beyond that, once you leave the world opens up some.

dyadyadi

Post#30 » 08 Jan, 2019 8:20 pm

TR-Snafu wrote:
08 Jan, 2019 4:18 pm
The mission you need to complete is called "a second assignment" according to your first screen shot you have not completed it yet. Once you finish that part there will be 3 deliveries and the last person you deliver to if you talk to them again they ask if you want to leave.

To complete the part you are on simply right click an ability like "leg shot" then drag that fitting to the space at the bottom of the ability.

https://gyazo.com/fd4a95a3922545bea1a77fe0e82c488d

Also right now the tutorial is an instanced area thats why its small and you can not travel beyond that, once you leave the world opens up some.
За помощь большое спасибо
Я вышел с острова новичков, спасибо. Но мир который осмотрел не является открытым, направления задаются и ограниченны, нет свободного перемещения. Вот о чем я пишу.

TR-Volkoff

TR Staff

Post#31 » 08 Jan, 2019 9:36 pm

Maybe something is getting lost in translation but you are free to move any direction you wish. Both of the main cities are at the edge of the map and have mountains purposely blocking some directions. The world map interface is currently not very good but I think you'll find the world much more open once you get away from the city.

dyadyadi

Post#32 » 08 Jan, 2019 9:49 pm

TR-Volkoff wrote:
08 Jan, 2019 9:36 pm
Maybe something is getting lost in translation but you are free to move any direction you wish. Both of the main cities are at the edge of the map and have mountains purposely blocking some directions. The world map interface is currently not very good but I think you'll find the world much more open once you get away from the city.
Сейчас хожу осматриваю достопримечательности 😉. Красивый мир! А с обновлениями игры клон не будет удален надеюсь? И еще а детенышей животных убивать нельзя? И будет ли своя криптовалюта?

Combat Wombat

Backer Rnd2

Post#33 » 08 Jan, 2019 10:13 pm

Older map (missing some zones) but still pretty useful

https://drive.google.com/file/d/0B-_-i9 ... lQMVE/view
You can give a man fire and he will be warm for a day, but set him on fire and he will be warm for the rest of his life.

dyadyadi

Post#34 » 08 Jan, 2019 10:15 pm

Combat Wombat wrote:
08 Jan, 2019 10:13 pm
Older map (missing some zones) but still pretty useful

https://drive.google.com/file/d/0B-_-i9 ... lQMVE/view
Спасибо по изучаю

Alex Freeman

Early Access

Post#35 » 09 Jan, 2019 7:59 am

dyadyadi wrote:
08 Jan, 2019 8:20 pm
Я вышел с острова новичков, спасибо. Но мир который осмотрел не является открытым, направления задаются и ограниченны, нет свободного перемещения. Вот о чем я пишу.
Есть такое, будут переделывать карту, чтобы она была более открытой, вот её проект
https://therepopulation.com/images/mult ... st-001.jpg
dyadyadi wrote:
08 Jan, 2019 9:49 pm
Сейчас хожу осматриваю достопримечательности 😉. Красивый мир! А с обновлениями игры клон не будет удален надеюсь? И еще а детенышей животных убивать нельзя? И будет ли своя криптовалюта?
Полный вайп будет перед релизом (вернее, просто откроют новые сервера, а текущий сервер будет переопределён под тестовый), до релиза могут быть частичные вайпы (определённых умений, например), но пообещали предусмотреть пути для быстрой прокачки, если придётся сделать такой вайп.

И да, детёнышей убивать можно (я не живодёр, честно :D).

dyadyadi

Post#36 » 09 Jan, 2019 11:31 am

я тоже не живодер, но когда они валят тебя , а ты не можешь ни чего сделать это странно по меньшей мере. Я детенышей не могу убивать почему то. Новый мир будет бесшовный ?

dyadyadi

Post#37 » 09 Jan, 2019 11:32 am

Alex Freeman wrote:
09 Jan, 2019 7:59 am
dyadyadi wrote:
08 Jan, 2019 8:20 pm
Есть такое, будут переделывать карту, чтобы она была более открытой, вот её проект
https://therepopulation.com/images/mult ... st-001.jpg
dyadyadi wrote:
08 Jan, 2019 9:49 pm
Полный вайп будет перед релизом (вернее, просто откроют новые сервера, а текущий сервер будет переопределён под тестовый), до релиза могут быть частичные вайпы (определённых умений, например), но пообещали предусмотреть пути для быстрой прокачки, если придётся сделать такой вайп.

И да, детёнышей убивать можно (я не живодёр, честно :D).
я тоже не живодер, но когда они валят тебя , а ты не можешь ни чего сделать это странно по меньшей мере. Я детенышей не могу убивать почему то. Новый мир будет бесшовный ?

Alex Freeman

Early Access

Post#38 » 09 Jan, 2019 10:59 pm

По поводу детёнышей - был баг, но пофиксили, так что попробуй снова. Если ты не щёлкал на них, чтобы выделить их как цель - попробуй это.

По поводу бесшовного мира - вопрос сложный, поэтому меня попросили перевести твой пост, чтобы разрабы на него ответили, так как гугл переводчик его никак не берёт :D

Here's the translation of the previous post for GMs:
dyadyadi wrote:
09 Jan, 2019 11:32 am
I'm no slaughterer as well, but when they (baby animals) kill you and you can't do a thing, it's weird, at the very least. For whatever reason I can't kill baby animals. Also, will the new world be seamless?

HE-Sarrene

TR Staff

Post#39 » 09 Jan, 2019 11:03 pm

Will the new world be seamless?
Yes, the new world will be seamless. The island will be the first landmass that we will bring into the game, though no new content will be present at initial release. However, new content will be coming in on the Island as we begin to add in our new or adjusted systems.

:)

dyadyadi

Post#40 » 09 Jan, 2019 11:41 pm

Alex Freeman wrote:
09 Jan, 2019 10:59 pm
По поводу детёнышей - был баг, но пофиксили, так что попробуй снова. Если ты не щёлкал на них, чтобы выделить их как цель - попробуй это.

По поводу бесшовного мира - вопрос сложный, поэтому меня попросили перевести твой пост, чтобы разрабы на него ответили, так как гугл переводчик его никак не берёт :D

Here's the translation of the previous post for GMs:
dyadyadi wrote:
09 Jan, 2019 11:32 am
I'm no slaughterer as well, but when they (baby animals) kill you and you can't do a thing, it's weird, at the very least. For whatever reason I can't kill baby animals. Also, will the new world be seamless?
Понял тебя, благодарю за помощь, а игра хорошая. Есть потенциал

dyadyadi

Post#41 » 09 Jan, 2019 11:44 pm

HE-Sarrene wrote:
09 Jan, 2019 11:03 pm
Yes, the new world will be seamless. The island will be the first landmass that we will bring into the game, though no new content will be present at initial release. However, new content will be coming in on the Island as we begin to add in our new or adjusted systems.

Благодарю за ответ, и жду, а пока, как говорили у нас в одном хорошем фильме " тренеруюсь на кошках"

dyadyadi

Post#42 » 09 Jan, 2019 11:50 pm

HE-Sarrene wrote:
09 Jan, 2019 11:03 pm

вопрос по поводу взаимодействия с реальной экономикой, как это будет выглядеть и будет ли вообще? И про криптовалюту есть планы создать или нет?

HE-Sarrene

TR Staff

Post#43 » 10 Jan, 2019 12:13 am

question about the interaction with the real economy, how it will look and whether it will be at all?
Could you explain a bit more please?
And about cryptocurrency have plans to create or not?
We do not have any plans for cryptocurrency of any kind at this time. It is something we can revisit after an official launch.

dyadyadi

Post#44 » 10 Jan, 2019 1:52 pm

HE-Sarrene wrote:
10 Jan, 2019 12:13 am
question about the interaction with the real economy, how it will look and whether it will be at all?
Could you explain a bit more please?

Ввод -вывод реальных денег, покупка продажа предметов крафта за реальные деньги?